02-034 Warszawa, ul. Wawelska 15B
Rejestracja do COI 22 460 00 09Zamówienia publiczne | BIP | Kontakt | tel. 22 546 20 00

Terapia protonowa

Jeszcze w tym roku pacjenci z całej Polski będą mogli skorzystać z jednego z najnowocześniejszych ośrodków terapii protonowej. Takich miejsc na świecie jest zaledwie 26.Dzięki podpisanemu w Warszawie porozumieniu pomiędzy Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej - Curie a Instytutem Fizyki Jądrowej PAN utworzony zostanie ośrodek, w którym pacjenci będą leczeni przy użyciu najbardziej precyzyjnej metody zwalczania nowotworów, jaką jest terapia protonowa. Dzięki tego typu radioterapii, za pomocą wiązki protonów lekarz jest w stanie zniszczyć komórki nowotworowe, oszczędzając przy tym zdrową tkankę, co wiąże się z mniejszym ryzykiem skutków ubocznych dla pacjenta.

PONIŻEJ ZDJĘCIA Z PODPISANIA POROZUMIENIA POMIĘDZY INSTYTUTAMI


List otwarty do Pani Premier Ewy Kopacz


Zapraszamy do zapoznania się z listem otwartym skierowanym na ręce Pani Premier Ewy Kopacz, podpisanym przez kierownictwo Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz Prezesów Towarzystw Naukowych.

 

Pobierz List Otwarty

 

Warszawska Konferencja Onkologiczna


W Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się Warszawska Konferencja Onkologiczna. Konferencja zorganizowana została z okazji 90-lecia powstania Komitetu Daru Narodowego dla Marii Skłodowskiej - Curie - darem tym stał się Instytut Radowy w Warszawie. Była to też okazja do uczczenia 80-lecia powołania Pracowni Fizycznej Instytutu Radowego, organizowanej pod bezpośrednim nadzorem Marii Skłodowskiej - Curie, 40-lecia powstania pierwszej w Polsce Kliniki Chemioterapii, 30-lecia powstania Zakładu Teleradioterapii, 20-lecia inauguracji pierwszej Kliniki i wykonania pierwszej operacji - w Centrum Onkologii w Warszawie. W Konferencji udział wziął Minister Zdrowia - Bartosz Arłukowicz, a sama odbyła się pod patronatem Dyrektora Centrum Onkologii  - Instytutu im. Marii Skłodowskiej - Curie i Instytutu Hematologii i Transfuzjologii  - prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Warzochy, Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego - prof. dr hab. n. med. Jacka Fijutha, Prezesa Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej - prof. dr hab. n. med. Macieja Krzakowskiego, Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej - prof. dr hab. n. med. Piotra Rutkowskiego oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej - prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Składowskiego.
Podczas Konferencji wręczono Dyplom Honorowy prof. dr hab. n. med. Marianowi Reinfussowi, a także Nagrody Dyrektora centrum Onkologii dla wybitnych naukowców - pracowników Instytutu. Jednak Konferencja to była przede wszystkim okazja do wysłuchania wyjątkowo interesujących wykładów najwybitniejszych polskich onkologów.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej z tego wydarzenia.


Obraz od dzieci dla pacjentów Centrum Onkologii


W holu głównym Centrum Onkologii powieszony został wyjątkowy podarunek  - obraz namalowany przez dzieci, które uczestniczyły w tegorocznym Onkobiegu. Podczas, gdy rodzice dzieci zmagali się we wrześniowym charytatywnym biegu na rzecz pomocy pacjentom Centrum Onkologii, dzieci wykonały przepiękny obraz, który od teraz zdobić będzie ścianę korytarza głównego Centrum. W uroczystym odsłonięciu obrazu wzięli udział przedstawiciele organizatorów Onkobiegu, Stowarzyszenia SARCOMA, Fundacji „Wspólna Droga” United Way Polska, Fundacji „Dobrze, że jesteś” oraz pracownicy Instytutu. Obejrzyj fotorelację.


Prof. Przemysław Juszczyński - laureatem plebiscytu "Polacy z Werwą"


Z przyjemnością informujemy, że Profesor Przemysław Juszczyński został laureatem II edycji plebiscytu "Polacy z Werwą w kategorii Medycyna. 
„Polacy z Werwą” to prestiżowy plebiscyt, którego celem jest pokazanie największego potencjału naszego kraju - jakim są ludzie, którzy mają pomysły, pasję i wytrwałość w ich realizacji. 
Zwycięzcom we wszystkich kategoriach, a w szczególności Profesorowi Juszczyńskiemu – serdecznie gratulujemy!

Zobacz galerię zdjęć.

 


Premier nagrodził naukowców

Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia naukowe lub artystyczne  w 2013 roku otrzymało 44 wybitnych naukowców i 2 zespoły naukowe. Wśród nagrodzonych znalazła się Pani dr Joanna Przybył (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie) za rozprawę doktorską „Nowe markery prognostyczne i predykcyjne dla wybranych mięsaków tkanek miękkich”. Zapraszamy do zapoznaia się z całym artykułem.


Prof. Witold Zatoński - uhonorowany tytułem
Doctora Honoris Causa

Z wielką przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński - Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, został uhonorowany tytułem Doctora Honoris Causa Uniwersytetu w Aberdeen w Wielkiej Brytanii.

Szkoccy naukowcy docenili ogromny wkład Profesora w wieloletnie badania nad epidemiologią zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce oraz Europie Środkowo - Wschodniej. Z uznaniem w środowisku naukowym Uniwersytetu Aberdeen spotkały się również liczne międzynarodowe projekty badawcze w tej dziedzinie prowadzone przez Profesora od wielu lat. Naukowcy podkreślili również wielki wpływ tych badań na prezentowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) tendencje w zakresie zachorowań na nowotwory złośliwe.